top of page
Ручка каллиграфия стороны надписи хастл

НЕВІДОМА УКРАЇНСЬКА

Главная: Приветствие

Наша історія

Нація існує допоки існує мова! Наша команда вирішила створити проект по вивченню справжньої, подекуди  - забутої української мови: діалектизми, староукраїнські слова та сленг сучасної молоді нашої країни. Це все для того, щоб показати українцям і людям інших національностей, що українська мова не лише милозвучна та цікава, але й неповторна! 

Главная: О нас

МОВА

Українська - наша національна мова. Зробимо її більш цікавою, коли почнемо розмовляти мовою предків.

Misty Woodland

ДІАЛЕКТИЗМИ

Діалектизм —це слова, що вживаються в певних місцевостях і не мають відповідники у літературній мові. Відповідно до територій поширення вчені виділяють західні говірки, північні, а також південно-східні. Найпоширенішими і найбільш вивченими є діалектизми Західної України. Далі – поліські говори. А от південні і східні майже не вивчені, адже довгий час дослідники вважали, що як такого південно-східного діалекту не існує.

Sunrise over the Wheat Field

СТАРОУКРАЇНСЬКІ  СЛОВА

Рідкісні, маловживані слова, які зустрічаються у творах класиків української літератури.
Деякі слова  співпадають із поширеними словами, але мають також і особливе значення.

Главная: Услуги

ДІАЛЕКТИЗМИ

АРЦАБ – стовп у стіні будівлі.
БАНЯК —  «чавунний горщик»,  також бляшаний горщик, казан, котел, в якому варять білизну, тримають дощівку, варять їжу тощо. Таке значення має баняк і в говірках Галичини, і в польській мові, звідки він запозичений.
ДРАГЛІ – холодець.
ЗАКАПЕЛОК – частина двора позад будинку.
КВАРТА   - кухоль з ручкою, для пиття.
КОРЧАГА  — в Київській Русі в X—XII століттях  - глиняний посуд з гострим чи круглим дном, розширений доверху, з двома вертикальними петлевидними ручками біля вузької шийки. Схожа на амфору. Використовувалася для перевезення і зберігання зерна та рідини. Уламки часто зустрічаються при розкопках давньоруських міст.
ПІДВОДА - запряжений кіньми або волами віз, візок, що використовується для перевезення вантажу, рідше - людей.
ПЛЕСКАЧ – корж з прісного тіста.
СКРЕБЛО — скребучо-ріжуче знаряддя праці в кам'яній індустрії, найбільш характерне для середнього палеоліту. Скребла отримували з великих сколів-відщепів каменю (кремінь, обсидіан, кварцит та ін.). Може мати один або декілька робочих країв з лезами різних форм: опуклою, прямий, увігнутою, гостроверхій, зубчастої і з обробкою по периметру. Леза покриває одностороння або двостороння (біфасіальна) ретуш, яка утворювалася як результат зносу або ж нанесена навмисно.
ХАЛУПА - ( халу́пка,  халу́пина,  халу́пчина)  - невелике (звичайно убоге) житлове приміщення; злиденна, благенька хата.

Главная: Услуги

УКРАЇНСЬКІ МАЛОВЖИВАНІ

АРНАУТКА – яра пшениця

БУБКА – ранка, вавка

ВУСОЧКА – пшениця звичайна

ЗИМНО – холодно. Так, як зимою

ЗУПКА – суп

КАНАПКА— вид бутерброда, невелика скибка свіжого чи підсушеного хлібабулки, може бути змащена різноманітними складниками, поверх якої викладена скибками чи шматочками різноманітна начинка та зелень. Словом "канапе" в українській мові переважно називають крихітні бутерброди. Водночас у Західній Україні словом "канапка" називають будь-який бутерброд.

ЛИШОК – решта, залишок

ПАТЕЛЬНЯ – сковорідка (посуд)

ПОРАТИ – виконувати яку-небудь хатню роботу або займатися якоюсь господарською справою, давати лад, порядок чому-небудь

ОСЬ ДА ВОСЬ – тут/там

Главная: Услуги

ЗВ'ЯЗАТИСЯ З НАМИ

вул. Євгена Коновальця, 36

+380993458759

Thanks for submitting!

Главная: Contact
bottom of page